#1 Narty w Szwajcarii – Jungfrau Ski Region

#1 Narty w Szwajcarii – Jungfrau Ski Region

Region narciarski Jungfrau znajdujący się o godzinę drogi od Berna to 206 km tras w z przepięknymi widokami Berneńskich Alp. Pewne jest, że jadąc tam na zimowe ferie – nie będziecie zawiedzeni, bo rejon ten ma wiele do zaoferowania. Jest ogromny i każdy znajdzie coś dla siebie – od nart, snowboardu i sanek po ciekawe ekstremalne aktywności.

 

GRINDELWALD – WENGEN SKI AREA


Rejon Grindelwald – Wengen jest podzielony na jeszcze dwie osobne części:

Männlichen

Do tej części możemy dostać się się z Grindelwald Grund lub Wengen. W obu miejscach niedaleko kolejek są parkingi gdzie możemy zostawić auto w cenie 5 CHF za dzień. Kierujemy się do kolejki gondolowej Grindelwald Grund – Holenstein – Männlichen, lub w drugim przypadku kolejka Wengen – Männlichen.

Z tej części również możemy dojechać na Kleine Scheidegg.

Kleine Scheidegg

Jeśli chcemy dostać się jak najszybciej na Kleine Scheidegg – należy wziąć pociąg, który jedzie z Grindelwald Grund (jest on wliczony w cenę ski passu). Stamtąd rozciągają się przepiękne widoki na Lodowiec Eiger.

Kupując ski pass możemy jeździć na obu tych częściach, bez względu z którego miejsca zaczynamy. Koszt dla dorosłej osoby za jeden dzień to 65 CHF (nie ma opłaty za depozyt karty). Przykładowo ski pass na 7 dni to koszt 329 CHF. Pełny cennik znajdzie tutaj: Ceny karnetów Grindelwald – Wengen. Przy kasach biletowych są dostępne mapy całego rejonu Jungfrau (za darmo) w które warto się zaopatrzyć.

A tak prezentuje się mapa tras dla całego rejonu Grindelwald – Wengen.

 

GRINDELWALD – FIRST SKI AREA


Żeby dostać się na tę część regionu Jungfrau, należy dojechać do samego Grindelwaldu i złapać kolejkę gondolową Firstbahn, która jedzie na szczyt First.  Stamtąd już wedle uznania obieracie swoją trasę. Znajdziemy tu łatwe stoki dla początkujących jak i czerwone lub czarne dla zaawansowanych. Na terenie areny znajduje się również snow parki i trasy saneczkowe.

W tej części znajdziecie również inne aktywności takiej jak First Flyer Winter lub First Glider Winter.

First Glider Winter  to super przygoda jeśli chcecie poczuć trochę adrenaliny. “Szybowiec” leci z prędkością do 83 km/h na 800 metrowej trasie.

First Flyer Winter to nic innego jak zip-line nad przepięknymi widokami, pędzący 83 km/h.

W sezonie zimowym atrakcje te są zawarte w cenie karnetu narciarskiego.

W tej części znajduje się również najdłuższa trasa saneczkowa w Europie!  Z Faulhorn do Grindelwaldu pokonuje się  łącznie 15 km trasy i 1600 m różnicy wysokości.

Cena ski passu jest taka sama jak na Wengen – 65 CHF/os. Ale kupując bilet tylko na tę część – nie możemy korzystać z innych.

 

 

MÜRREN – SCHILTHORN AREA


Żeby dostać się do tej części – należy dojechać do Stechelbergu i stamtąd wziąć kolejkę gondolową, lub z niższego Lauterbrunnen, gdzie najpierw należy wziąć autobus, a dopiero potem kolejkę.

Mürren – Schilthorn oferuje przepiękne widoki, ciekawe stoki i snow park. Wjeżdżając na samą górę Piz Gloria czekają na nas widoki, które mogliśmy podziwiać na dużym ekranie. To właśnie tutaj kręcili Bonda i nawet powstało muzeum temu dedykowane. Znajduję się również restauracja obracająca się o 360 stopni – bardzo urokliwe miejsce na lunch!

Ski pass na jeden dzień to koszt 65 CHF/os.

 

 

PODSUMOWANIE


Jeśli chcecie wybrać się na Jungfrau na dłuższe ferie zimowe – polecam zdecydowanie kupić ski pass na całą arenę (jest niewiele droższy, ale będziecie mogli korzystać z wszystkich części).

Jeśli będzie to jeden lub dwa dni to najlepiej obrać jeden kierunek. W zależności co planujecie robić – każda z tych części ma coś niezwykłego do zaoferowania, zatem każda decyzja będzie świetna!

Wszystkie aktualne cenniki karnetów znajdziecie tutaj: Cenniki

Sprzęt

Wypożyczenie sprzętu narciarskiego/snowboardowego w Szwajcarii wiąże się również ze sporym kosztem, dlatego najlepiej mieć własny sprzęt. Jeśli jednak nie macie takiej możliwości, poniżej wklejam link z przykładowym cennikiem – Cennik wypożyczenia sprzętu.

Noclegi 

W Szwajcarii noclegi są dość sporym wydatkiem, dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie airbnb. Ceny zaczynają się od 200 PLN za noc za dwie osoby (cena w dużej mierze jest zależna od lokalizacji – odległości od stoków). Należy pamiętać, że w cenę karnetu są wliczone ski busy,  dlatego szukając noclegu warto mieć na uwadze, czy jeżdżą w pobliżu, bo mogą znacznie ułatwić logistykę.

Dojazd

Na ferie zimowe do Szwajcarii najlepiej wybrać się samochodem. Ceny pociągów są dość wysokie, więc nawet podróżując we dwójkę lepiej zdecydować się na auto. Koszt winiety to 40 CHF, która jest ważna cały rok i obejmuje wszystkie autostrady. Koszt paliwa w Szwajcarii to około 5,93 PLN za litr – Ceny paliw w CH.