Co robić w Mostarze? Top 5 atrakcji

 

Mostar – miasto położone w południowo-zachodniej Bośni i Hercegowinie nad rzeką Neretwą.  Nazwa miasta pochodzi od słowa “mostari” czyli strażnicy mostu.

Jeśli wybierasz się do tego pięknego miasta i nie wiesz co można  robić w Mostarze? – ten artykuł jest idealny dla Ciebie!


Oto lista rzeczy do zrobienia w Mostarze:

 

POPATRZEĆ NA ŚMIAŁKÓW SKACZĄCYCH Z MOSTU


Zwiedzanie miasta ciężko rozpocząć inaczej niż od Starego Mostu, który jest wpisany na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Most posiada dwie wieże: Tara i Halebija, które niegdyś były domem dla strażników mostu.

Stary Most pochodzi z 1577 roku, lecz został zniszczony w 1993 roku podczas wojny bośniackiej.  Przez wieki był to symbol pojednania chrześcijaństwa z islamem. Został odbudowany w 2004.

Warto poświęcić trochę czasu żeby popatrzeć jak śmiałkowie skaczą z mostu do rzeki. Podobno tradycją jest skakanie przez młodych mężczyzn w celu udowodnienia męskości, chociaż dziś to bardziej wygląda jako sposób na zarobek.

 

ZAPUŚCIĆ SIĘ DO MUZUŁMAŃSKIEJ DZIELNICY


Markety i bazary to jedno z miejsc, które uwielbiam odwiedzać na wakacjach. Spacer wśród kolorowym straganów po kamiennej dróżce naprawdę pozwala poczuć klimat danego miejsca. Wśród mostarskich bazarów możemy nabyć pamiątki jak i znaleźć niesamowite perełki. Zdecydowanie polecam!

 

ODWIEDZIĆ KOSKI-MEHMED PASHA


Warto odwiedzić ten najsłynniejszy w Mostarze Meczet z XVI wieku. Z minaretu rozciąga się wspaniały, pocztówkowy widok na miasto, rzekę i Stary Most. Wejście do meczetu to koszt (6 EUR). Planując zwiedzanie meczetu należy pamiętać o odpowiednim stroju tj. długie spodnie i zakryte ramiona.

Tak prezentuje się widok z minaretu.

 

ZJEŚĆ W TIMA-IRMA


Kuchnia to niewątpliwie jeden z ważniejszych elementów moich podróży. Poprzez lokalną kuchnie dopełniam swój obraz na temat danego państwa. Nie wyobrażam sobie być w jakimś regionie i nie spróbować tego, czym lokalni mieszkańcy raczą się na codzień. Restaurację Tima-Irma w Mostarze wspominam bardzo często, a jedzenie tam uważam, za jedne z najlepszych jakie jadłam w życiu! Dlatego będąc w Mostarze, nie zapomnijcie tam wpaść, bo na pewno się nie zawiedziecie. Ceny są bardzo przystępne, a ilość jedzenia była ogromna, nie wspominając już o przemiłej obsłudze.

Adres i menu znajdziecie na ich stronie internetowej Ćevabdžinica Tima Irma Mostar.

 

POJECHAĆ DO MEDJUGORJE


Czy wiesz, że do Medjugorje przybywa rocznie nawet i 2,5 mln pielgrzymów? To właśnie tam ukazała się Matka Boska w 1981 roku. Mimo, że Kościół Katolicki wstrzymuje się z oficjalnym uznaniem objawień i nie są tam organizowane oficjalne pielgrzymki, wielu pielgrzymów przyjeżdża tam na własną rękę. Główny punkt Medjugorji to Kościół św. Jakuba. W pobliżu zaś jest Wzgórze Objawień (Podbrdo) – miejsce pierwszych objawień oraz Góra Krzyża (Križevac).