Co robić w Stambule? TOP Miejsca

Stambuł – niezwykłe miasto położone na dwóch kontynentach. Jest podzielony pomiędzy Azję i Europę cieśniną Bosfor.

Miasto łączy w sobie kulturę europejską i azjatycką, a odwiedzający wyczuwają te kontrasty od razu. Historia Stambułu sięga tysięcy lat, co daje wiele wspaniałych miejsc do odwiedzenia. 

Co robić w Stambule? Poniżej moja lista TOP 10 miejsc, które trzeba zobaczyć będąc w mieście.

Haga Sophia

Nie będę oryginalna jeśli napiszę, że to obowiązkowe miejsce na liście “to do” w Stambule. Jeśli mielibyście do wyboru jedno miejsce na mapie tego miasto – to zdecydowanie powinna to być właśnie Haga Sophia.

Haga Sophia to pierwszy Kościół Chrześcijańskiego Wschodu pochodzący z VI wieku. Budowla ta uważana jest za najwspanialszy obiekt architektury pierwszego tysiąclecia naszej ery.

Do Haga Sophia wejdziecie codziennie od 9 do 19 i zapłacicie 40 TL (ok. 24 PLN).

Błękitny Meczet

Największy Meczet w mieście i jeden z najwspanialszych przykładów islamskiej architektury. Wybudowany w XVII wieku za panowania Sułtana Ahmedia I miał za zadanie przyćmić swoją chrześcijańską poprzedniczkę – Hagę Sophia.

Wstęp bezpłatny w godzinach: 8:30-12:15, 14:00-16:30, 17:30-18:30.


Wielki Bazar

Wielki Bazar, nazywany też Krytym Bazarem jest jednym z największych targów w całej Turcji – zajmuje on aż 30 hektarów powierzchni! Historia bazaru sięga ponad 500 lat i ma na koncie niechlubne transakcje, jak np. handel niewolnikami. Obecnie bazar ten korzysta głównie na turystach, gdzie można kupić wszelkiej maści pamiątki, przyprawy czy podróbki znanych marek. Każdy kto mnie zna, wie, że akurat ja mogę spędzać na takich bazarach godziny w poszukiwaniu perełek – ale chcąc nie chcąc – żeby go przejść potrzeba sporo czasu. Dobre miejsce jeśli chcecie przywieźć coś ze Stambułu dla siebie czy bliskich – ale pamiętajcie – trzeba się targować!

Dworzec Sirkeci

Dworzec Sirkeci to główny dworzec Stambułu. Zasłynął na całym świecie jako końcowa stacja legendarnego Orient Expressu, który łączył Paryż ze Stambułem. Sam budynek dworca robi niesamowite wrażenie, ale warto również przyjść tam w środę, piątek lub niedzielę o 19:30, żeby zobaczyć występ wirujących derwiszy – mistyczny taniec Sema.

Pałac Topkapi

Pałac Tokapi znajduje się w centrum miasta i od XV wieku stanowił rezydencje sułtanów, kiedy to zdobyli Konstantynopol. Bardzo ważne miejsce dla muzułmanów – to tutaj bowiem znajdują się relikwie Mahometa. Brama Imperialna strzeże wejścia na teren pałacu.

Wstęp do pałacu kosztował nas 40 TL (+25 TL za wejście do Haremu). Jest to dość duży kompleks – także wizyta trwała około 3 godzin. Byliśmy tam na samo otwarcie (od 9:00) – i tak polecam, żeby później nie stać za długo w kolejce po bilety.

Meczet Sulejmana

Meczet pochodzący z XVI wieku wybudowany na cześć Sulejmana Wspaniałego przez jednego z najsłynniejszych osmańskich architektów – Sinana. Jest to drugi największy meczet w Istanbule (po Błękitnym Meczecie). Na tyłach Meczetu znajduje się także Mauzoleum, gdzie pochowany jest Sulejman (jeden z najważniejszych władców Imperium Osmańskiego) i jego rodzina.

Cysterna Bazyliki

Cysterna Bazyliki, znana również jako Pałac Jerebatan, jest w rzeczywistości podziemnym pomieszczeniem ze sklepieniem wspartym na rzędach marmurowych kolumn. Pochodzenie Cysterny datuje się na VI wieku naszej ery, kiedy to zbudowano ją na zlecenie cesarza bizantyjskiego Justyniana I. Zbiornik ten służył do zaopatrywania pałacu w wodę na wypadek wojny lub zatrucia. Po zajęciu Konstantynopola przez Turków rola Cysterny znacząco osłabła osłabła.

Cysterna Bazyliki jest także znana za sprawą książki Dan’a Brown’a – Inferno oraz jej ekranizacji. Tam działa się bowiem finałowa akcja.

Wstęp do Cysterny kosztuje 20 TL.

Wnętrze Cysterny

Nowy Meczet

Nowy Meczet jest nowy tylko z nazwy, bowiem pochodzi z końcówki XVI wieku. Yeni Camii czyli Nowy Meczet jest zbliżony do planu Błękitnego Meczetu. Jest to klasyczny przykład architektury osmańskiej, a zarazem ostatnia sakralna budowla Osmanów o tak znaczących rozmiarach. Do Meczetu wejdziecie za darmo.

Gülhane Park

Gülhane (czyli “dom róż”) od wieków był parkiem pałacu Topkapi. Park ten nie był otwarty dla publiczności aż do 1912 roku. Teraz stanowi jeden z największych i najpiękniejszych parków w Stambule. Warto spędzić trochę czasu na spacer lub piknik. w 2008 roku na terenie parku zostało utworzone Muzeum Islamskiej Nauki i Technologi.

Rejs po Bosforze

Moim zdaniem obowiązkowy punkt wycieczki po Stambule. Dzięki licznym promom – możemy z łatwością taki rejs odbyć lub przeprawić się z europejskiej do azjatyckiej części miasta. Z terminala Eminönü możecie co chwilę złapać jakiś prom, lub skorzystać z ofert czających się na terminalu przedstawicieli lokalnych biur podróży.

Rejs Eminönü – Üsküdar kosztuje około 20 TL.

Podsumowanie

Wypad do Stambułu pod względem kosztów, uważam za bardzo atrakcyjny. Część atrakcji jest bezpłatna – jak meczety, park, dworzec, bazar. Łącznie za wejściówki do atrakcji turystycznych z tego posta zapłacicie 120/145 TL czyli ok. 67/80 PLN za osobę – nieźle co? 🙂

Poniżej mapa z zaznaczonymi atrakcjami.

Tutaj (klik) znajdziecie praktyczne wskazówki do zaplanowania podróży w Stambule.