Co robić w Ticino? Top atrakcje

 

Położone na południe od Alp Ticino cieszy się śródziemnomorskim klimatem i daje coś więcej niż tylko przedsmak Włoch. Tereny te kiedyś należały do Italii. Choć śródziemnomorską beztroskę zastąpił tu szwajcarski ład i rygor, kanton pod wieloma względami różni się od pozostałych regionów kraju. Oficjalnym językiem kantonu jest włoski. Turystom region ma do zaoferowania naprawdę wiele – na północy malownicze górskie doliny, zaś na południu żyjące nieśpiesznym tempem miasta otoczone jeziorami.

 

DOLINA VERZASCA – LAVERTEZZO


My swoją podróż z Ticino zaczynamy od doliny Verzasca, a dokładniej od miejscowości Lavertezzo. Nazwa doliny pochodzi od przepięknego odcienia wody, bowiem powstała z połączenia słów zielona woda.
Parkujemy auto na darmowym parkingu przed wjazdem do miasteczka i ruszamy w drogę szlakiem prowadzącym do słynnego mostu (Ponte dei Salti), który jest symbolem całej doliny. Idziemy wzdłuż rzeki, gdzie możemy podziwiać jej szybki nurt i przepiękny kolor. Wszystko to w towarzystwie wysokich gór oraz uroczych drewniano-kamiennych chatek.

 

Co jakiś czas zatrzymujemy się, żeby podziwiać widoki, bo są naprawdę cudowne.

 

Po niedługim spacerze dochodzimy do naszej wisienki na torcie. Naprawdę robi wrażenie! Ponte dei Salti (Most Skoków) to średniowieczny kamienny most z dwoma łukami pochodzący z XVII wieku.

 

Tutaj można śmiało zrobić sobie piknik. Chyba nie ma lepszego miejsca na lunch z takim  widokiem. Warto zabrać ze sobą strój kąpielowy, bo można się tutaj poopalać i pochlapać w wodzie.

 

Wracając z Lavertezzo, warto zatrzymać się żeby obejrzeć 220 metrową tamę na rzece Verzasca. Sama tama robi niesamowite wrażenie, ale możliwość popatrzenia na skaczących z niej na bungee ludzi to dopiero atrakcja. Jest to zaś najwyższe miejsce do skoków na bungee w Europie. Cena skoku dla osoby dorosłej to koszt 255 CHF (nagrywanie skoku to koszt 39 CHF ekstra).

 

 

LOCARNO


Locarno leży na północnym krańcu jeziora Maggiore. Przeszło do historii dzięki europejskiej konferencji pokojowej, która odbyła się tutaj w 1925 roku i miała zapewnić stabilizację w Europie po I wojnie światowej. Locarno to kolejne miasteczko kantonu Ticino, które ma sporo do zaoferowania.

 

Warto wybrać się na spacer po starym mieście, gdzie ciekawe są place w stylu włoskim i domy w stylu lombardzkim.

Ciekawym miejscem  jest sanktuarium Madonna del Sasso, które położone jest na wysokiej skale nad miastem i jeziorem. Wybudowane zostało po ukazaniu się Marii Panny mnichowi w 1480 roku. Do sanktuarium z centrum jeździ kolejka (7,20 CHF w obie strony), lecz  alternatywnie można wybrać się spacerem, który zajmuje około 20 minut.

 

Kolejnym miejscem do odwiedzenia w okolicy Locarno są niewątpliwie Wyspy Brissago (Isola Grande i  Isola di Sant’Apollinare). Na wyspach usytuowany jest ogród botaniczny z subtropikalnymi roślinami (wstęp 8 CHF). Możemy tam podziwiać ponad  1700 różnych gatunków kwiatów i roślin. Ciekawą atrakcją wyspy Isola Grande jest zabawa w szukanie skarbów (mapa jest dostępna zaraz przy wejściu).

Na wyspę często kursują statki z Locarno i innych miejscowości. Wszelkie informacje i rozkład odjazdów na oficjalnej stronie http://www.isolebrissago.ch/en/.

Planując wypad do Ticino w sierpniu koniecznie warto wybrać się na Międzynarodowy Festiwal Filmowy, który odbywa się od 1948 roku. W ciągu dnia pokazy odbywają się w kinach, a wieczorami filmy wyświetlane są pod gołym niebem na ogromnych ekranach na Piaza Grande.

 

LUGANO


Lugano to najbardziej wysunięta na południe miejscowość Szwajcarii położona przy jeziorze o tej samej nazwie.  Lugano niewątpliwie przyciąga turystów z każdej możliwej strony. Daje możliwość leniwego spędzania czasu nad wodą, aktywne wypady w pobliskie góry oraz niesamowicie bogate centrum sztuki i architektury.

 

W pobliżu Lugano znajduje się góra San Salvatore, skąd możemy podziwiać jezioro i góry. Widok jest naprawdę obłędny.

 

Górę można zdobyć pieszo (bardzo przyjemne wejście, a góra nie jest wysoka – 912 m n.p.m.), lub wjechać kolejką (odjeżdza z Lugano – Funicalore Monte San Salvatore). Jeśli zdecydujecie się na wejście pieszo to polecamy z miejsca Carona, Ciona. Dojedziecie tam zarówno autobusem jak i samochodem (jest tam duży parking gdzie można zostawić auto). Na szczycie góry znajduje się restauracja (bardzo przyjemne miejsce na lunch) oraz kościół z wieżą widokową.

 

Niedaleko Lugano w Melide znajduje się Park Miniatur. Zdecydowanie warty odwiedzenia! W parku znajduje się 120 miniatur w skali 1:25, które prezentują najważniejsze szwajcarskie budynki, zabytki i środki transportu.  Przez park przechodzi 3560-metrowa kolejka modelowa z 18 pociągami. Możemy podziwiać pociągi, które biegną wzdłuż torów, przekraczają mosty i zatrzymują się na stacjach. Łodzie płyną po jeziorach, kolejki linowe poruszają się w górę i w dół, a samochody jeżdżą wzdłuż autostrady.

BELLINZONA


Bellinzona to miasto zamków. Stolica Ticino położona jest w porośniętej bujną roślinnością  górskiej dolinie, po południowej stronie dwóch ważnych przełęczy alpejskich – San Bernardinio i św. Gotharda.  Wznoszące się nad miastem trzy średniowieczne zamki są przykładem historycznej roli Bellinzony, zlokalizowanej u podnóży ważnych szlaków alpejskich. Wszystkie zamki są świetnie zachowane i oferują wspaniałe widoki na miasto i góry.

 

Wielki zamek – Castelgrande znajduje się w samym centrum Bellinzony i pochodzi z ok. VI wieku. Na dziedziniec zamku można wejść bezpłatnie. We wnętrzu zamku prowadzone jest muzeum archeologiczne (wstęp 5 CHF).  Zamek jest przepiękny i naprawdę warto spędzić tutaj trochę czasu. Warto wejść na wieżę (wstęp bezpłatny) skąd można podziwiać widoki na sąsiadujący zamek i góry.

 

Zamek Montebello, górujący  nieco ponad miastem z muzeum historyczno-archeologicznym w środku. Do zamku można dojść z Piazza Collegiata. Pewnego wysiłku wymaga wejście na trzeci z zamków Sasso Corbaro. Tutaj znajdziemy muzeum historycznego ubioru i tradycyjnego rzemiosła.

 

 

INFORMACJE PRAKTYCZNE


My naszą podróż podzieliliśmy na dwie bazy wypadowe. Pierwszą bazą było Brissago, skąd mieliśmy łatwy dostęp do Locarno, Lavertezzo i okolic. Drugą bazą była Campione d’Italia – włoska esklawa na terytorium Szwajacarii. Tu z kolei mieliśmy blisko do Lugano i okolic.  Co ciekawe w tej miejscowości jest największe kasyno w Europie i skąd roztaczają się cudowne widoki na jezioro i góry.

 

Jak się dostać?

Po Ticino podróżować można zarówno samochodem jak i pociągiem. Transport publiczny w Szwajcarii jest na najwyższym poziomie, dlatego wszędzie można się dostać bez najmniejszego problemu. Poruszanie się po Ticino komunikacją znacznie ułatwi aplikacja SBB na telefon (można również wyszukiwać połączenia na ich stronie internetowej). Najlepszym rozwiązaniem dla turystów, którzy korzystają tylko z transportu publicznego jest Ticino Ticket. Dzięki niemu wszystkie autobusy, pociągi, niektóre kolejki i niektóre transporty wodne w kantonie są za darmo. Jedynym sposobem, żeby otrzymać taką kartę jest pobyt na minimum jedną noc w hotelu, hostelu lub kempingu. Karta jest wtedy ważna do północy dnia wymeldowania.

Gdzie spać?

Ticino oferuje ogromny wybór hoteli i pensjonatów w zależności od upodobań. Najtańszą opcją jest airbnb, który działa bardzo sprawnie. Warto szukać noclegów poza dużymi miastami bo ceny są trochę niższe. Ceny w airbnb zaczynają się od około 150 zł / za noc za pokój 2-osobowy.

Uwaga! Jeśli skorzystacie z airbnb od osoby prywatnej, wtedy niestety nie będziecie mieć możliwości nabycia Ticino Ticket.