Co warto zobaczyć w Xi’an? Top atrakcje

Drugim przystankiem w Chinach był właśnie Xian. Po nocy spędzonej w pociągu jadąc z Pekinu – rano meldujemy się na miejscu. Samo miasto ma sporo do zaoferowania pod względem turystycznym, ale dla nas był przede wszystkim bazą wypadową do dwóch miejsc, na które bardzo czekaliśmy – słynna Terakotowa Armia i góry Huashan. W Xian spędziliśmy łącznie 4 dni, z czego 2 dni przeznaczyliśmy na zwiedzanie miasta.

We wpisie zawarłam atrakcje, które warto zobaczyć będąc w Xi’an.

 

WIEŻA DZWONU  西安钟楼


Wieża Dzwonu pochodzi z XIV wieku i razem z Wieżą Bębna stanowią symbol miasta. Jak sama nazwa wskazuje – w środku wieży umieszczony jest wielki dzwon i pierwotnie używano go, żeby zasygnalizować początek dnia. Budynek ma bogatą historię, bo znajdowała się tam centrala telefoniczna jak również kino i planetarium. Znajduje się w samym centrum miasta więc bez problemu dojedziecie tutaj metrem (stacja Zhonglou 钟楼). 

Bilet łączony do Wieży Bębna i Dzwonu kosztuje 50 CNY.

A tutaj widok na Wieżę Dzwonu z Wieży Bębna.

 

WIEŻA BĘBNA  西安鼓楼


Wieża Bębna również pochodzi z XIV wieku. W przeciwieństwie do Wieży Dzwonu – tę używano, żeby zasygnalizować koniec dnia lub w razie niebezpieczeństwa. W środku wieży znajduje się również muzeum, gdzie możemy podziwiać liczne bębny z różnych okresów. Do Wieży Bębna można się dostać kilkuminutowym spacerem z Wieży Dzwonu.

 

MURY OBRONNE STAREGO MIASTA  西安城墙


Mury miejskie w Xian pochodzą z XIV wieku i są jednymi z najstarszych i najlepiej zachowanych murów obronnych w Chinach.  Długość fortyfikacji to 14 kilometrów, więc najlepszym sposobem na ich zwiedzenie jest wycieczka rowerowa. Wynajem roweru na 3 godziny to koszt 45 CNY na osobę (wymagany depozyt 100 CNY). Rowery są bardzo wygodne, a 3 godziny to idealny czas, żeby objechać mury w całości.  Z murów możemy podziwiać miasto w spokojnej atmosferze, bo raczej nie doświadczymy tam tłumów. Wstęp na mury to koszt 54 CNY.

Na mury również można szybko dostać się za pomocą metra (przystanek Yongningmen 永宁门).

 

WIELKI MECZET   西安大清真寺


Spacerując po Xian na pewno natraficie na muzułmańską dzielnicę, która znajduje się w samym centrum miasta. Będąc tam koniecznie musicie zajrzeć do Wielkiego Meczetu, który jest jednym z najstarszych meczetów w Chinach (pochodzi z VIII wieku). Jest to o tyle ciekawe, że meczet nie przypomina standardowego meczetu znanego nam z krajów muzułmańskich. Meczet jest całkowicie zbudowany w chińskim stylu architektonicznym, co oznacza, że na próżno szukać tam kopuły czy minaretu.

Wstęp do meczetu to koszt 25 CNY.

 

NOCNY MARKET


W muzułmańskiej dzielnicy znajduje się również nocny market, na którym koniecznie trzeba zostać dłużej. Nie wiem jak Wy, ale ja bardzo lubię przechadzać się na takich lokalnych marketach. Pyszne jedzenie, mnóstwo sklepików z przeróżnymi rzeczami i ciekawe pokazy. Ilość ludzi jest dosyć spora na głównych ulicach, jednak zapuszczając się głębiej – możemy liczyć na trochę spokoju.

Wejście na market znajduje się bezpośrednio za Wieżą Bębna. Wstęp jest oczywiście bezpłatny.

 

INFORMACJE PRAKTYCZNE


TRANSPORT

Transport z północnego dworca kolejowego w Xi’an (西安北) do centrum jest bardzo prosty – 2 linia metra dojeżdża w kilkanaście minut. Z głównego dworca (西安) jest już trochę gorzej, bo w pobliżu nie ma stacji metra. Można zatem spróbować znaleźć autobus do centrum lub wziąć taksówkę za ok. 10-20 CNY (trzeba się jednak targować, bo zaproponowana cena przez taksówkarza może być o wiele wyższa dla zagranicznego turysty).

Będąc już w centrum Xi’an najłatwiej i najszybciej podróżuje się metrem. Przydatną aplikacją będzie Metro China Subway. Więcej o aplikacjach na telefon, kóre przydadzą się w Chinach znajdziecie w osobnym poście Aplikacje na telefon przydatne w Chinach. Pojedynczy przejazd to koszt 2-4 CNY. Trzeba mieć na uwadze, że metro w Xian otwierają dość późno, bo około 7 rano.

 

MAPA ATRAKCJI

Standardowo na koniec dzielę się z Wami mapą, gdzie zaznaczyłam wszystkie atrakcje wymienione we wpisie.