Góry Hua Shan – praktyczny przewodnik

Będąc w Xi’an warto wygospodarować chociaż jeden dzień, żeby pojechać w oddalone o 100 km Góry Hua Shan. Góry Nieśmiertelności zaliczane są do pięciu wielkich gór taoizmu i mają bardzo duże znaczenie religijne. Znane również ze względu na znajdujący się na ich terenie “najtrudniejszy szlak na świecie”. Czy na pewno taki jest? Oceńcie sami!

 

JAK DOJECHAĆ?


Żeby znaleźć się w Hua Shan trzeba się trochę nagimnastykować. Najszybszą opcją jest pociąg, który odjeżdża ze stacji Xi’an North.  Pierwszy pociąg odjeżdża o 6.26 i właśnie ten wybraliśmy, żeby być na miejscu jak najwcześniej. I tutaj trochę zaczynają się schody. Bo jak się dostać z centrum miasta na północną stację oddaloną o 40 minut, skoro metro otwierają dopiero przed 7.00? Wolałam nie ryzykować z szukaniem taksówki nad ranem, a że nie posiadam chińskiej karty debetowej, nie mogłam również tego zrobić za pośrednictwem WeChata. Udało się nam jednak namówić recepcjonistkę z hostelu, żeby zrobiła to w naszym imieniu. Tak więc rano wszystko się udaje i o 7.04 jesteśmy na stacji Hua Shan North. Stamtąd kursują darmowe żółte autobusy pod kasy biletowe.

Kupujemy bilet na wejście (160 CNY/os) plus na odpowiednią kolejkę (ceny kolejek poniżej) i  jeszcze osobno na autobus (20 CNY), który dowiezie Was pod tę kolejkę.

Z głównego dworca odjeżdżają też busy do Huashan za około 35 CNY (wg topchinatravel). Busy startują jednak dopiero o 7.00 rano i jadą około 2 godzin. Dla nas było to zdecydowanie za późno, dlatego wybraliśmy pociąg.

 

JAK ZWIEDZAĆ?


Hua Shan to dość duży obiekt, także możliwości jest sporo. Góra ma pięć najważniejszych szczytów. My zrobiliśmy taką trasę jak sugeruje mapa poniżej – czyli wjazd kolejką na Szczyt Północny (cena wjazdu w jedną stronę to 80 CNY), a potem pokonujemy po kolei wszystkie szczyty, aż do Zachodniego i zjeżdżamy w dół kolejką za 140 CNY. Trasa jest bardzo dobrze oznakowana, także bez problemu odnajdziecie drogę do poszczególnych szczytów.

 

Można oczywiście zdobyć górę samemu, bez wjazdu kolejką, ale wtedy najlepiej jest zostać na noc na górze w schronisku (ceny są dość wysokie – przy szczycie wschodnim w lipcu ’18 cena sięgała 170 CNY za miejsce w pokoju wieloosobowym). Gdybyście zdecydowali się wejść sami to szlak na Szczyt Północny rozpoczyna się z bramy zachodniej za świątynią Yuquan Yuan i zajmuje około 3,5 godziny.

 

Oprócz przepięknych widoków jakie serwuje nam wycieczka w góry Hua Shan, mamy jeszcze do dyspozycji trochę adrenaliny w postaci “ścieżki śmierci”, która znajduje się przy szczycie południowym i “sparrow hawk cliff” przy szczycie wschodnim (podczas naszego pobytu ten ostatni nie był dostępny).

 

Plank Road  

Przyznam szczerze, że to był punkt wycieczki, na który najbardziej czekałam. Uwielbiam taką adrenalinę i nie mogłam się doczekać, aż przejdę się po tej słynnej “ścieżce śmierci”. Atrakcja jest bezpłatna, jednak zapłacimy 30 CNY za wypożyczenie uprzęży. W rzeczywistości nie było tak strasznie i szczerze wątpię, że ta atrakcja zasługuje na miano najniebezpieczniejszego szlaku świata, ale na pewno jest to pozycja warta zrobienia i dla mnie jest to jedno z najlepszych wspomnień z Chin. Żałowałam tylko, że odcinek był tak krótki!

 

JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ?


Przygotowanie oczywiście zależy w dużej mierze od tego, czy jest to wycieczka na jeden dzień, czy na dwa dni z nocowaniem i od aktualnej pogody. Trasa składa się praktycznie z samych schodów – co dla jednych może być plusem, a dla innych minusem.

Co do ubioru – jak to w górach – najlepiej na cebulkę. My byliśmy w lipcu, gdzie były największe upały, dlatego nie potrzebowaliśmy ciepłych ubrań. Ja wzięłam ze sobą lekkie sportowe buty, ale myślę, że w tym okresie wygodne sandały sprawdziłyby się lepiej. Warto wziąć ze sobą rękawiczki, które przydadzą się na odcinkach z łańcuchami.

Zapas wody i jedzenia jest konieczny, jeśli nie chcecie przepłacać na miejscu (ceny, jak to bywa są zdecydowanie większe, niż normalnie). Przy szczycie wschodnim można za darmo skorzystać z gorącej wody i zalać sobie np. zupkę chińską – która jest tak popularna wśród chińskich turystów.

 

PODSUMOWANIE KOSZTÓW


 

Koszty jednodniowej wycieczki do Hua Shan:

Szybki pociąg w drugiej klasie w dwie strony – 109 CNY (2 x 54,5) + 40 CNY (2 x 20) opłaty za rezerwację przez serwis Trip.com.

Taxi – około 20 CNY (przy dwóch podróżujących osobach)

Cena biletu wejściowego – 160 CNY

Cena kolejek (wjazd i zjazd) – 80 CNY + 140 CNY

Autobusy dowożące pod kolejkę – 40 CNY (2 x 20)

Wypożyczenie uprzęży – 30 CNY

 

Wycieczka w góry Hua Shan to koszt około 619 CNY. Po podliczeniu kosztów wychodzi trochę sporo, ale zdecydowanie polecam, bo naprawdę warto!

 

Zapraszam na swój instagram @paulina.moose ! Znajdziecie więcej zdjęć i relacji z moich podróży.