Przewodnik po Yangshuo – co warto zobaczyć?

Yangshuo to jeden z najpiękniejszych kierunków turystycznych w całych Chinach. To jedno z tych miejsc do których chce się wracać znowu i znowu. Bajkowe krajobrazy i sielanka – te słowa idealnie odzwierciedlają klimat tej prowincji. Yangshuo to miasteczko i zarazem prowincja na południe od Guilin. Sławę zdobyło dzięki umieszczeniu jej na “Lonely Planet” w 1980. Na początku przyciągała tylko zagranicznych turystów, a z czasem i chińscy obywatele zaczęli ją doceniać. W Yangshuo spędziliśmy tylko kilka dni, ale zdążyliśmy się zakochać. Gdybym miała drugi raz planować wyjazd do Chin, najchętniej przeznaczyłabym na Yangshuo o wiele dłużej! Najlepszym sposobem podróżowania po Yangshuo jest wynajem skutera i podziwianie natury. Przygotowałam dla Was przewodnik, gdzie pokażę jakie miejsca warto zobaczyć, gdy tam traficie.

Yangshuo city

Właśnie to miasteczko obraliśmy sobie za bazę wypadową i myślę, że jeśli chcecie pozwiedzać okolicę, to będzie to najlepsze miejsce, bo jest usadowione w samym centrum. Poza tym, miasto żyje nocą, także warto wyjść wieczorem i pospacerować po pięknie oświetlonym rynku. Żeby podziwiać piękne góry wystające z rzeki Li należy pojechać trochę poza centrum miasta, czy to skuterem czy rowerem – jak wolicie!

Centrum Yangshuo

Miasteczko Xingping

Miasteczko to jest znane ze swoich widoków za sprawą banknotu 20 CNY, ponieważ właśnie kadr z tego miejsca widnieje na owym banknocie. Warto zatrzymać się w centrum miasteczka i pospacerować po wąskich uliczkach.

Odległość od Yangshuo wynosi 25 km, zatem czeka Was trochę dłuższa podróż skuterem. Będzie to jednak całe 25 km przepięknych widoków!

Big Banyan Tree

Big Banyan Tree to olbrzymie drzewo figowe które ma aż 17 m wysokości i 7 m obwodu. Drzewo znajduje się jakieś 8 km od Yangshuo. Wstęp kosztuje 15 CNY.

Moon Hill

Księżycowe wzgórze to naturalne arcydzieło, które znajduje się około 8 km od Yangshuo, a wstęp kosztuje 13 CNY. Na szczycie wzgórza znajduje się okrągły otwór, który zgodnie z tradycją przypomina jasny księżyc. Żeby dostać się na szczyt należy przemierzyć 800 marmurowych stopni.

P.S. Księżycowe Wzgórze to idealne miejsce dla wspinaczy. Miejsce do wspinaczki znajduje się na szczycie wzgórza i w sumie posiada 15 tras.

Widok z Księżycowego Wzgórza

Dragon Cave

Smocza jaskinia znajduje się o 6 km drogi od Yangshuo. Jest to jaskinia krasowa, która ma ponad 1000 m długości i 25 m wysokości. Jaskinie zwiedza się pieszo oraz łodzią. Jaskinia wzięła swoją nazwę od kształtów stalaktytów, które przypominają smoki w zróżnicowanych pozycjach. Wstęp do jaskini kosztuje 55 CNY.

… i coś ekstra

Zwiedzając okolicę skuterem natknęliśmy się na spot z balonami i motoparalotniami. Postanowiliśmy zatem skorzystać z motoparalotni w tym pięknym miejscu. Przeżycia były niesamowite – podziwiać z góry ten niesamowity krajobraz. Warto zabookować sobie lot dzień wcześniej, bo jadąc na spontanie może nie być miejsc – jak to było w naszym przypadku. Cena za przelot to koszt 400 CNY. Nie można mieć swojego sprzętu do nagrywania (i nie łudźcie się, że go przemycicie, bo skanują przed wejściem :P), więc jeśli chcecie mieć z tego pamiątkę w postaci filmiku 360 stopni to musicie jeszcze dopłacić do interesu 200 yuanów. Decyzja oczywiście należy do Was, jednak my wzięliśmy opcję z filmikiem i nie żałujemy.

Informacje praktyczne

Do Yangshuo najlepiej dostać się z Guilin. Bus jedzie z głównego dworca w Guilin do Yangshuo około 1,5h. Koszt biletu w jedną stronę to 27 CNY. Biley kupujemy na miejscu w kasie.

Wypożyczenie skutera to koszt 40-60 CNY za dzień. (depozyt 100-200 CNY)

Wypożyczenie roweru to kosz 10-20 CNY.

W Yangshuo jest mnóstwo hoteli/hosteli o zróżnicowanym standardzie – każdy znajdzie coś dla siebie. My zapłaciliśmy za pokój dwuosobowy z łazienką 57 CNY za noc. Najwygodniej szukać na booking.com.

Więcej informacji praktycznych dotyczących podróżowania po Chinach znajdziecie tutaj: klik, a wpisy o innych miejscach w Państwie Środka tutaj: klik.

Lepiej poznawać świat razem 🙂 Podziel się ↓