Stavanger czyli norweska stolica ropy naftowej. Top miejsca

Stavanger czyli norweska stolica ropy naftowej. Top miejsca

Stavanger to czwarte co do wielkości miasto w Norwegii usytuowane na południowo-zachodnim wybrzeżu. Miasto to od początku swojego istnienia (XV w) utrzymywało się głównie z pozyskiwania bogactw morza, a od XIX wieku przodowało w przemyśle konserw. Od czasu odkrycia złóż ropy naftowej – Stavanger nazywane jest stolicą przemysłu naftowego.

Stavanger jest miejscem godnym zobaczenia, chociaż większość turystów traktuje je jako bazę wypadową na pobliskie atrakcje takie jak Preikestolen czy Kjeragbolten. Ja zdecydowałam spędzić w nim cały pełny dzień i do tego również zachęcam. Poniżej moja subiektywna lista miejsc wartych odwiedzenia.

Gamle Stavanger

Gamle Stavanger to nic innego jak stare miasto. Leży na niewielkim wzgórzu i rozciąga się wokół portu z licznymi krętymi uliczkami, biegnącymi w górę i w dół. Na starym mieście możemy podziwiać drewniane domki pomalowane na biało pochodzące z XVIII/XIX wieku z uroczymi ogródkami.

Gamle Stavanger

Katedra (Domkirken)

Będąc w mieście warto ją zobaczyć, ponieważ jest to jedyna z norweskich świątyń, zachowana w tak dobrym stanie. Pochodzi bowiem z XII wieku. Możemy podziwiać tam oryginalne gotyckie wnętrze.

Muzeum Ropy Naftowej

To jedyne takie muzeum w Europie. Interaktywne ekspozycje opisują historię norweskiego przemysłu naftowego, wyjaśniają procesy technologiczne i uświadamiają rolę, jaką odgrywa ropa w norweskiej gospodarce. Wstęp kosztuje 120 NOK (studenci 60 NOK).

Fargegaten

Kolorowa ulica w centrum miasta, gdzie wszystkie budynki są pomalowane na świeże i żywe kolory. Wędrując wzdłuż tej pięknej uliczki, znajdziesz kilka niszowych sklepów, a także urocze kawiarnie i puby. 

Informacje praktyczne

To jak znaleźć się w Stavanger zależy od indywidualnego planu podróży. U mnie był to pierwszy przystanek – dotarłam tam płynąc promem z Danii (Hirtshals) prosto do Stavanger. Prom płynie około 10 godzin (cena za 2 osoby plus auto – 930 zł). Z kilku polskich miast do Stavanger dolecicie bezpośrednio nawet od 400 zł. Stavanger jest relatywnie małe, więc wszystkie z tych miejsc jesteście w stanie zobaczyć ograniczając się do spaceru. Komunikacja miejska jest zbędna, no chyba, że wybierzecie bardzo odległe miejsce do noclegu.

Ceny hoteli/hosteli w Norwegii do tanich nie należą, więc dobrą alternatywą dla budżetowego wyjazdu jest oczywiście airbnb. My zapłaciliśmy 660 NOK~284 PLN za pokój dwuosobowy.

Szerzej o podróżowaniu po Norwegii w ujęciu praktycznym (cenach jedzenia, paliwa, przydatnych aplikacjach itp) już wkrótce 🙂

Lepiej poznawać świat razem 🙂  Podziel się ↓