Szlakiem szwajcarskich winnic

Winnice w Lavaux w kantonie Vaud to jedno z fajniejszych tripów jakie warto zrobić będąc w Szwajcarii. Trasa nie jest wymagająca i nada się praktycznie dla każdego. 800 hektarów winorośli na tym terenie sprawia, że jest to największy obszar uprawy winorośli w Szwajcarii – a to wszystko otula piękny widok na jezioro Genewskie.

Przemysł winiarski w Szwajcarii

Szwajcaria nie tylko serem i czekoladą stoi. Stoi także winem. Zgadnijcie jaki procent wynosi export szwajcarskiego wina. 1%! Co to znaczy? Że resztę wypijają Szwajcarzy w ogóle nie martwiąc się o zagraniczny rynek zbytu. Picie wina idzie im całkiem nieźle, bo wg statystyk w 2019 roku wypili 255 milinów litrów wina, co daje 40 butelek wina rocznie na osobę!

Co jeszcze warto wiedzieć o szwajcarskim przemyśle winiarskim?

Wina jakościowe w Szwajcarii muszą mieć oznaczenia pochodzenia z tamtejszych regionów ( Geneva, Neuchâtel, Ticino, Valais, Vaud oraz Thurgau).

W tym niewielkim kraju uprawia się około 250 odmian winogron! Pomijając odmiany międzynarodowe, które są znane na całym świecie – Szwajcaria jak zwykle pozostaje niezależna i ma swoje, nieznane nigdzie indziej. Rodzime (i tutaj odkryte) odmiany to między innymi:

  • Wina czerwone – Cornalin, Humagne rouge, Gamaret , Garanoir 
  • Wina białe – Petite arvine, Savagnin blanc

Winnice w Lavaux

Gdzie szukać winnic? We wspomnianych już wyżej regionach, czyli Geneva, Neuchâtel, Ticino, Valais, Vaud i Thurgau. Ja was dziś zabieram do Lauvax w kantonie Vaud.

Winnice w Lavaux to nie tylko największy obszar uprawy winogron w Szwajcarii, ale jest on również pod ochroną UNESCO.

Start trasy to średniowieczny Saint Saphorin. Centrum wioski charakteryzują wąskie przejścia i brukowane uliczki. Przy alejkach stoją domy winiarzy, z których większość została wybudowana w stylu charakterystycznym dla regionu. Oczywiście w wiosce nie brakuje lokalnych piwnic z winem, gdzie można uraczyć się przepysznym winem. Kieliszek Chasselas i można ruszać w trasę! Czeka Was około 3,5 h pięknych widoków na winnice i jezioro Genewskie. Spacerując można spróbować lokalnych win. Punktem końcowym jest miasto Lutry z urokliwym portem i małym rynkiem.

Informacje praktyczne

Wejście na teren jest bezpłatne.

Trasa jest dobrze oznaczona, trzeba kierować się tabliczką z numerem 113. Trasa ma 11 km i jest bardzo łatwa z niewielkimi wzniesieniami, w zdecydowanej większości wyasfaltowana.

Parking: bezpłatny w miejscowości St. Saphorin na 10 godzin – Rte Cantonale, 1071 Saint-Saphorin, Szwajcaria

Sezon: Marzec-Listopad (najlepszy okres wg mnie to wrzesień kiedy jest okres zbiorów)

Powrót: Można wrócić tą samą drogą – czyli kolejne 11 km, lub wziąć pociąg z Lutry do St. Saphorin (koszt 2,80 CHF)

Cena lokalnych win zaczyna się od 10 CHF. Moim wyborem było wino z początku trasy St. Saphorine (Lys d’Or St-Saphorin) oraz z końca trasy Lutry (Lutry Tradition Chasselas)

Jeśli potrzebujesz ogólnych informacji o podróżowaniu po Szwajcarii – zapoznaj się z tym wpisem Podróżowanie po Szwajcarii