Terakotowa Armia – praktyczne informacje

Terakotowa Armia – praktyczne informacje

Terakotowa Armia to niewątpliwie unikalne miejsce na skalę światową. Planując wyjazd do Chin, Terakotowa Armia było wysoko na mojej liście. Będąc w Xi’an koniecznie trzeba przeznaczyć jeden dzień, żeby zobaczyć na własne oczy jedno z najważniejszych odkryć XX wieku!

 

HISTORIA


Cofnijmy się do roku 1974. Trzech miejscowych rolników kopie studnię na swoim polu w pobliżu miejscowości Lintong, która znajduje się 35 km na północny wschód od miasta Xi’an. W taki oto sposób zostaje odkryta Terakotowa Armia, czyli ponad 8 000 figur naturalnej wielkości wykonanych z terakoty pochodzących z III wieku przed naszą erą!

Pierwszy Cesarz Chin – Qin Shi Huang nadal budzi wielkie kontrowersje. Był bezlitosny i niszczył wszystkich swoich przeciwników, nawet rodzinę. Może właśnie dzięki temu osiągnął tak wiele. Osiadł na tronie mając 13 lat na czele państwa Qin. W ciągu następnych lat – jego armia podbiła sześć innych państw, kończąc Okres Walczących Królestw. Zjednoczenie przesądziło o losach Chin, które do dziś pozostają jednym państwem, mimo, że są bardzo zróżnicowane językowo oraz etnicznie.

Jego panowanie jednak nie miało się skończyć wraz z jego śmiercią. Rozkazał on stworzyć armię z gliny, która miała strzec go w życiu pozagrobowym. Nad mauzoleum cesarza przez 36 lat pracowało 700 tys. robotników przymusowych, architektów i rzemieślników. Składa się ono z trzech ogromnych wykopów, w których ustawiono 7,5 tys. terakotowych wojowników i 600 koni naturalnej wielkości, pokrytych warstwą laki i pomalowanych mineralnymi barwnikami. Są wśród nich dowódcy – generałowie i oficerowie, wyżsi od zwykłych żołnierzy, oraz jazda, łucznicy i piechota. Każdy uzbrojony w prawdziwą broń, z indywidualnymi rysami twarzy i w precyzyjnie wykonanym mundurze.

 

JAK DOJECHAĆ DO TERAKOTOWEJ ARMII?


Dojazd do Terakotowej Armii jest dosyć prosty i tani. Grunt to znaleźć właściwy autobus. Z wschodniego placu koło dworca kolejowego w Xi’an należy wsiąść do autobusu nr 5 (306).

Kursuje co pół godziny od 8.00 do 18.00. Bilet kupuje się w autobusie (nie u kierowcy, tylko wsiada specjalna osoba i sprzedaje bilety) i kosztuje 7 CNY za osobę w jedną stronę. Podróż zajmuje około godziny.

Powrotny autobus jest dokładnie taki sam, z tym , że odjeżdża z innego miejsca. Od placu na którym wysiedliście należy kierować się w prawą stronę – i tam przy głównej ulicy odnajdziecie autobusy, które jadą do Xi’an.

 

ZWIEDZANIE


Teren muzeum jest olbrzymi. Oprócz muzeum Terakotowej Armii znajduje się również niewykopane mauzoleum pierwszego Cesarza. Bilet kosztuje 150 CNY i obejmuje oba obiekty.

Poniżej mapa – która z pewnością ułatwi orientację.

 

PODSUMOWANIE


Turystów nie da się uniknąć, jak to już bywa w większości turystycznych miejsc w Chinach, ale w moim odczuciu jest to na tyle ważne miejsce historycznie, że zdecydowanie warto!

Koszt wstępu: 150 CNY/os

Koszt dojazdu z Xi’an: 14 CNY/os