Wodospad Rheinfall i Schaffhausen

Wodospad Rheinfall i Schaffhausen

RHEINFALL


Rheinfall to największy wodospad pod względem przepływu w Europie, który z wielkim hukiem opada 23-metrową kaskadą. Umiejscowiony jest na przełomie Renu w Neuhausen am Rheinfall w kantonie Schaffhausen z górującym nad nim zamkiem Laufen. Wodospad ukształtował się 15 tysięcy lat temu.

 

Zamek warowny Laufen pochodzi z IX wieku. W zamku znajduje się centrum konferencyjne i restauracja. Okazało się, że na placu przy Zamku rozpoczął się zlot Ferrari. Bardzo miła niespodzianka!

 

 

 

SCHAFFHAUSEN


Schaffhausen (Szafuza) to stolica szwajcarskiego kantonu o tej samej nazwie. Miasto jest znanym ośrodkiem przemysłowym i  zbrojeniowym. W 1944 i 1945 roku miasto zostało zbombardowane przez lotnictwo amerykańskie,  na szczęście jednak  piękna średniowieczna  starówka w centrum nie uległa zniszczeniu.

 

Urodziwe stare miasto olśniewa wypukłymi oknami, malowanymi fasadami i ozdobnymi fontannami. Przy Vordergasse stoi najbardziej charakterystyczny budynek w centrum, pochodzący z XVI wieku Haus zum Ritter, ozdobiony scenami z mitologii greckiej i historii Rzymu. Rysunki te są współczesną kopią dzieł Tobiasa Stimmera z 1570 roku.

 

Z twierdzy Munot pochodzącej z XVI wieku, umiejscowionej na wzgórzu porośniętym winną latoroślą roztacza się wspaniały widok na miasto i okolice. Z centrum spacer do twierdzy nie powinien zająć więcej niż 15 minut. Wstęp na teren obiektu jest bezpłatny.

 

INFORMACJE PRAKTYCZNE


Wodospad można obejść bezpłatnie.  Wejście na platformę widokową z prawej strony wodospadu to koszt 5 CHF (polecam, bo widok z tej perspektywy jest niesamowity). Na rzece kursują łódki z różnymi opcjami do wyboru. Poniżej mapka całego obiektu plus opcje kursów.

Auto zaparkowaliśmy na parkingu P4 (pierwsza godzina 5 CHF, każda kolejna 2 CHF) i wzdłuż rzeki ruszyliśmy w kierunku wodospadu. Zdecydowaliśmy się na opcję nr 2, gdzie dopływamy na platformę widokową. Stamtąd kierujemy się w kierunku zamku Laufen (C). Spacerem obchodzimy cały wodospad poprzez zamek, most i młyn, aż kończymy w miejscu w którym zaczęliśmy.

Warto wybrać którąś z opcji dostępnych kursów po rzece, żeby z perspektywy wody popatrzeć na wodospad. Ceny kształtują się tak:

1 – Panoramic tour of the falls – 20 CHF

2 – Crossing the Rhine – koszt w jedną stroną to 3 CHF

3 – Castle Laufen – 5 CHF

4 – Short round trip – 7 CHF

5 – Tour with audio guide – 11 CHF