Zhangjiajie Avatar Park – praktyczny przewodnik

Pamiętacie słynny film Jamesa Camerona “Avatar”? To właśnie krajobrazy z Parku Narodowego Zhangjiajie w Chinach były inspiracją dla reżysera, który stworzył filmowe pływające góry ” Hallelujah Mountains”. Park zlokalizowany jest o 30 km drogi od miasta Zhangjiajie w prowincji Hunan.

Zhangjiajie National Forest Park był pierwszym parkiem narodowym w Chinach, założonym w 1982 roku. Górskie filary, pokryte gęstą, zieloną roślinnością, które wynurzają się spośród mgły zapierają dech w piersiach.

Baza wypadowa

Park jest dość spory, więc jeśli chcecie dobrze go zwiedzić, to jeden dzień na pewno nie wystarczy. Bilet kosztuje 245 CNY i jest ważny przez 4 dni. W mojej ocenie minimalny czas jaki należy poświęcić na Zhangjiajie to 3 dni. Dlatego najlepiej wybrać sobie jakieś dogodne miejsce jako bazę wypadową, która ułatwi zwiedzanie i nie będziecie marnować czasu na dojazdy. Najlepiej wybrać hotel/hostel blisko głównych wejść. My na bazę wypadową obraliśmy Wulingyuan. Nocleg bookowaliśmy za pośrednictwem booking.com i za pokój dwuosobowy z łazienką na 4 noce zapłaciliśmy 672 CNY.

Jak się dostać do parku Zhangjiajie?

Z centrum Zhangjiajie jeżdżą autobusy z dworca za 12 jenów, czyli ok. 6 zł. Te autobusy jeżdżą do głównego wejścia Zhangjiajie Avatar Park. Trasa ma 37 km i zajmuje około godziny. Autobusy odjeżdżają co kilka minut. Bilet kupuje się w środku autobusu.

Z racji tego, że my wybraliśmy Wullingyan na bazę wypadową, bierzemy autobus do Wullingyuan za 20 CNY.

Jak zwiedzać Park Avatara?

Mapa parku – niezbędna w poruszaniu się po parku

Są trzy główne wejścia na teren parku:

Zhangjiajie National Forest Park:  Pierwsze główne wejście, położone najbliżej od miasta Zhangjiajie.  Jest najbardziej uczęszczane i znane.

Wejście Wulingyuan:  Drugie wejście do parku, od strony gór Tanzi i Jaskini Żółtego Smoka – nasz wybór.

Tanzi Mountain: Trzecie wejście od północnej strony, chyba najmniej znane i znajduje się najdalej od miasta Zhangjiajie.

Niezależnie jakie wejście i bazę wypadową wybierzecie, każdą z atrakcji jesteście w stanie zobaczyć, bo na terenie parku w cenie biletu są dostępne mini busy.

Co warto zobaczyć? Najważniejsze atrakcje

Mapa parku z podziałem na rejony

Myślę, że najlepszą opcją będzie opis poszczególnych atrakcji z podziałem na rejony.

Yuanjiajie

Winda Bailong – Winda Stu Smoków

Winda ma 330 metrów wysokości i pobija 3 rekordy Guinessa! – najwyższa na świecie zewnętrzna winda widokowa, najwyższa dwupoziomowa winda widokowa i najszybsza winda pasażerska o największym udźwigu. Winda mieści 50 osób i przejeżdża na szczyt filara w ciągu 1 minuty. Warto wjechać – widoki z góry są niesamowite. Przejazd windą kosztuje 72 CNY/os.

Bailong Elevator

Góry Hallelujah

Hallelujah Mountain to chyba najpopularniejszy punkt do zwiedzania w całym parku. Góry te są znane z tego, że to właśnie w tym miejscu kręcono sceny Pandory – krainy w filmie Awatar.

Pierwszy most świata – The First Bridge Under Heaven

Pierwszy naturalny most świata rozciąga się na 25 metrów długości i na 2 metry szerokości.

The First Bridge Under Heaven

Wioska Huangshi

Wioska Huangshi to również jedna z najważniejszych atrakcji w parku. Posiada największy taras widokowy nad poziomem morza, gdzie można podziwiać wspaniałe krajobrazy. Nazwa wioski pochodzi od Huangshi Gong, doradcy z dynastii Hannów. Podobno mówi się, że: „Jeśli nie odwiedzisz Huangshi, to tak jak byś nie był w ogóle w parku” 🙂 Żeby dostać się do wioski należy wziąć kolejkę za 118 CNY w dwie strony.

Tianzi Mountain

Góry Tianzi to kolejne malownicze miejsce na mapie Zhangjiajie Avatar Park. Tianzi zapewnia wspaniałe widoki na szczyty, które wznoszą się jeden po drugim. Podobnie jak reszta gór w Parku Zhangjiajie – Góra Tianzi została utworzona przez skały osadowe 318 milionów lat temu! Te skały, erodowane przez wodę i wiatr, powoli zamieniały się w kamienie kwarcowe, które stworzyły te niesamowite szczyty. Żeby się tam dostać należy wziąć kolejkę za 72 CNY w jedną stronę.

Stone Peaks Forest

Yellow Stone Village

Obszar na północy od „Golden Whip Stream”. Słynny szczyt Five Fingers Peak znajduje się w tym obszarze. Obszar ten jest równie piękny, ale mniej popularny niż Yuanjiajie. 

Five Fingers Peak

Yangjiajie Scenic Area

To obszar dla osób żądnych przygód – niebezpieczne i śliskie ścieżki. Nie ma infrastruktury, ale jednocześnie nie ma też turystów i kolejek. Czysta natura.

Laowuchang

Old House Area (Laowuchang) to niezagospodarowana część Parku Narodowego Lasu Zhangjiajie, pomiędzy Yuanjiajie a górą Tianzi. Najlepiej dojechać do niego ​​lokalnym busem z Yuanjiaje, ponieważ znajduje się ona daleko od popularnej trasy . Tutaj można podziwiać pola ryżowe “Paddies in the Sky“. Wschód słońca w Laowuchang jest uważany przez fotografów za punkt obowiązkowy w Zhangjiajie.

Golden Whip Stream

Przyjemny spacer wzdłuż pięknego strumienia otoczonego niesamowitymi górami sprawia, że ​​trasa jest najpopularniejszą trasą w parku . Ścieżka jest dość długa, ale nie skomplikowana. 

Inne atrakcje znajdujące się w pobliżu Parku

Poniższe atrakcje nie znajdują się na ternie Zhangjiajie Avatar Park, ale znajdują się w jego bliskiej odległości. Na te 3 warte odwiedzenia atrakcje należy przeznaczyć 1-1,5 dnia.

Baofeng Lake

Jezioro Baofeng jest głęboki na 72 metry i długi na 2500 metrów.  Jest otoczony stromymi szczytami, a na jeziorze znajdują się dwie małe wyspy. Polecam rejs po jeziorze, aby jeszcze lepiej podziwiać otaczającą jezioro przepiękną naturę. Jeśli macie szczęście, możecie spotkać lokalnych, którzy płyną tratwą, śpiewając przy tym pieśni ludowe. 

Dojazd:

Do jeziora teoretycznie można dojechać z centrum Wullngyuan miejskim autobusem nr 2, który kursuje co kilkanaście minut. My czekaliśmy na niego dobrą godzinę bez rezultatu. W tej sytuacji została nam jedynie taksówka, która okazała się śmiesznie tania – 15 CNY za przejazd. Z centrum Zhangjiajie odjeżdżają busy co kilka minut.

Szklany most

Most zbudowany jest ze szklanych tafli, ma 400 metrów długości i jest zawieszony nad kanionem. Jest to najwyżej zawieszony tego typu most w Chinach  – na wysokości około 180 metrów. Możecie zwiedzić również Wielki Kanion, nad którym zawieszony jest most (podczas naszego pobytu był niestety zamknięty). Są zatem trzy opcje biletów: na sam most (138 CNY), na sam Kanion (118 CNY) oraz combo na obie atrakcje (256 CNY). Na most nie można wnosić ze sobą aparatów, kamer itp. – sprzęt trzeba zostawić w specjalnych szafkach. Zostaje tylko telefon komórkowy 🙂

Dojazd:

Do Szklanego Mostu dojedziemy busem ze stacji autobusowej Wulingyuan. Jako jedyny jest on opisany po angielsku i wszyscy wokół będą wiedzieć czego szukacie. Dojazd trwa około pół godziny i kosztuje 11 CNY.

Podsumowanie kosztów atrakcji w Zhangjiajie Avatar Park

Bilety autobusowe z Zhangjiajie city – 20 CNY/os

Bilety do Parku Narodowego Zhangjiajie – 245 CNY/os

Winda Bailong – 72 CNY/os

Kolejka linowa na Tianzi Mountain – 144 CNY/os w dwie strony

Kolejka linowa do wioski Huangshi – 118 CNY/os w dwie strony

Taksówka do Baofeng Lake w dwie strony – 30 CNY/2 os

Baofeng Lake – 96 CNY

Bilety autobusowe do Szklanego mostu w dwie strony – 22 CNY/os

Szklany most – 138 CNY/os

RAZEM: 885 CNY ~ 485 PLN

Więcej informacji praktycznych dotyczących podróżowania po Chinach znajdziecie tutaj: klik, a wpisy o innych miejscach w Państwie Środka tutaj: klik.

Lepiej poznawać świat razem 🙂  Podziel się ↓